جهت تولید این محصول در ابتدا نیاز به مواد اولیه یا همان وایرود است.معمولا گرید وایرودها که عموما برای تولید این محصول استفاده می شود به نام های می باشد. ۷۲B , 82B , C67
این گرید ها همان طور که از نامشان مشخص است دارای درصد کربن ۰/۷۲ و ۰/۸۲ و ۰/۶۷ هستندکه بنا به درخواست مصرف کننده از لحاظ خواص مکانیکی نوع گرید مشخص می شود.همچنین این وایرودها در سایزهای مختلف تهیه شده علت آن است که مفتول اولیه را فقط تا درصدی مشخص میتوان تغییر شکل داد. در صورت تغییر شکل زیاد سطح مفتول دچار ترکهای ریزی میشود. پس باید سایز وایرود طوری انتخاب شود که پس از اتمام کشش دارای خواص مکانیکی خواسته شده مطابق استانداردهای جهانی باشد.
کلاف ها پس از اسید شویی وارد سالن تولید شده و توسط جرثقیل روی pay off قرار می گیرد. سپس ابتدای کلاف را باید به اندازه کوچکتراز حدی که قرار است کشیده شود نازک می کنیم. این عمل معمولا توسط سنگ گاری انجام می شود.بعد از آن سر کلاف را از داخل قالب رد کرده و از آن طرف توسط یک فک نگهدارنده که این فک دارای نیروی کششی است متصل می شود. که به محض روشن شدن موتور ماشین کشش، فک شروع به کشیدن مفتول از داخل قالب می کند. نکته قابل توجه این است که مفتول ورودی به قالب باید حالت صاف و کاملا افقی دااشته باشد چون در صورت عدم نکته فوق قالب شکسته یا تغییر شکل به صورت ناقص انجام می شود به همین منظور قبل از ورود مفتول به قالب یک استوانه مخروطی قرار دارد که وظیفه ایجاد صاف کردن مفتول درحد نسبی را دارد و بعد ازآن غلطک هایی وجود دارد که مفتول از بین آنها گذشته و بصورت کاملا صاف در می آید.
عموما عمل کشش بنا به سایز وایرود و سایز نهایی مفتول فنر و همچنین خواص مکانیکی مورد نیاز بین ۱ تا ۸ مرحله کشیده می شود و تغییر شکل میدهد.در اینجا این نکته قابل توجه است که اساس فنریت یا ارتجاعی شدن مفتول ایجاد تنش در آن است. در واقع با عمل کشش سطح مقطع مفتول در هر مرحله کوچکتر میشود در نتیجه تنش حاصل زیاد تر شده و خاصیت فنری بودن مفتول نیز زیاد می شود. در هنگام تغییر شکل مفتول درون قالب معمولا اصطکاک زیادی بین سطح قالب و سطح مفتول ایجاد می شود که مشکل باید به طور صد در صد حل شود. برای اینکار همانطور که قبلا ذکر شد در قسمت اسیدشویی پوشش فسفات و بوراکس وظیفه داشتند تا عمل اصطکاک بین قالب و مفتول را از بین ببرند ولی این عمل تنها ۲۰ درصد این مشکل را حل میکند به همین منظور از مواد روان کننده در حین کشش استفاده میکنیم که این مواد به نام های کلسیم، سدیم ، گرافیت و… می باشند.
بعد از اینکه مفتول به سایز نهایی تبدیل شد باید به صورت یک کلاف درآید به همین منظور مفتول در مرحله آخر دور یه طبله بزرگ پیچیده میشود. و سپس توسط چنگک از داخل این طبله بیرون کشیده می شود. در نهایت کلاف تولید شده بنا به درخواست مشتری به وزن های تعیین شده بسته بندی شده و آماده تحویل قرار می گیرد.

 این مفتول در ساخت انواع فنرهایی که تحت تنش های استاتیکی و دینامیکی متوسط قرار می گیرند از قبیل فنرهای فشاری، کششی، پیچشی، فرمینگ و نوردی کاربرد داشته و در صنایع زیر مورد استفاده قرار میگیرد

  •  خودروسازی
  •  ریلی
  •  نظامی
  •  استرند
  • لوازم خانگی

 

فهرست