تداوم این وضعیت و دقیق‌تر عدم تغییر شرایط، خود به معنی موتور محرک جدیدی برای افت قیمت‌ها در ابتدای هفته آینده به شمار می‌رود اگرچه باید رخدادهای جهانی، نوسان قیمت دلار،‌ جو روانی و شرایط عرضه و تقاضا را برای بررسی دقیق‌تر مدنظر قرار داد، اما به‌صورت کلی احتمال تداوم افت قیمت‌ها بیشتر است.آخرین قیمت‌های ثبت شده در بازار فولاد هم‌ اکنون در سطوح تیرماه سال جاری است. این روند به آن معناست که با یک عقب‌نشینی ممتد که در نرخ‌های بازار فولاد شاهد هستیم، بازار هم‌اکنون در مسیر عقبگرد است، به این معنی که بازار در حال بازگشت از مسیر صعودی است که در ماه‌های گذشته در پیش گرفته بود. این شرایط شاید بزرگ‌ترین‌ نگرانی و مهم‌ترین رخداد در بازار فولاد باشد؛ البته این روند کاهشی در مسیر افت خود در حال بازتعریف داده‌های جدیدی است که کاهش قیمت‌های بیشتری را به همراه دارد. چنانچه در شرایط فعلی شاهد آن هستیم که قیمت دلار به‌صورت روزشمار در حال کاهش در بازار داخلی است و قیمت شمش هم به نسبت قیمت میلگرد رو به کاهش گذاشته است.

با فعالان بازار فولاد نشان می‌دهد که بهای قراضه مهم‌ترین ماده اولیه شمش فولادی هم در بازار داخلی (مخصوصا واحدهای القایی) نزولی است که این روند هم به تداوم افت قیمت‌ها کمک کرده است. در این بین در بازارهای جهانی اگر در بازار چین در حال تجربه تکانه‌هایی از رشد نرخ هستیم اما روند عمومی در بازارهای جهانی فولاد،‌ مخصوصا شمش و بیلت نزولی است، تجمیع این موارد به آن معنی است که این روند کاهشی حداقل برای هفته جاری ادامه خواهد داشت.

در بازار داخلی شاهد آن هستیم که برخی از معامله‌گران برجسته از اعلام قیمت‌ها به‌صورت رسمی و گسترده خودداری و قیمت‌ها را به‌صورت توافقی اعلام می‌کنند تا متناسب با کاهش قیمت‌های سایر فروشندگان یا تولیدکنندگان رقیب، «افت نرخ» را ثبت کنند. بنابراین با این رویکرد در تلاش هستند که حداکثر تقاضای موثر موجود در بازار را به سمت خود جذب کنند تا با اعمال تخفیف بیشتر، حداکثر حجم فروش را رقم بزنند اگر چه اغلب آنها در این فرآیند موفق نخواهند بود چون رقابت منفی در بازار فولاد مانند یک «مارپیچ سرگردانی» است که ادامه یافتن آن به معنای کاهش بیشتر قیمت‌ها در این بازار است، یعنی اگر خریداری در بازار تلاش کند بهترین قیمت را برای خود کشف کند و از چندین فروشنده مختلف قیمت بگیرد همین روند باعث می‌شود که با یک محموله تقاضای واقعی کوچک یک روند کنشی بزرگ قیمتی در مصنوعات مشابه یا سایزهای یکسان به ثبت برسد.

این داده تا به حال در فاز رقابت منفی هم برای بازار به‌عنوان یک «داده منفی رو به رشد» در حال خودنمایی است؛ به این معنا که تداوم این وضعیت باز هم به تداوم کاهش قیمت‌ها منجر می‌شود، این تصویری است که از بازار فولاد در شرایط کلی داریم، اما در بازار رسمی هم شاهد آن هستیم که حجم عرضه‌های یکی، دو روز گذشته اگرچه فراز و فرودهایی داشته است اما تقاضا به هیچ عنوان از آن عرضه‌ها حمایت نکرده و بسیاری از عرضه‌ها بدون معامله به پایان رسیده یعنی حجم معامله آنها به میزان صفر مخابره شده است.