سید رضا شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران درخصوص جلسه رسته ذوب که با حضور جمعی از تولیدکنندگان برگزار شد گفت: در این جلسه آمارهای سال گذشته مورد بررسی قرار گرفت و اهداف تولید برای سال جدید ترسیم شد. همچنین راهکارهای حل مشکلات احتمالی مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: براساس آمار در سال گذشته ۲۱.۹ میلیون تن تولید فولاد داشتیم که از این میزان حدود ۸.۵ میلیون تن محصول میانی و نهایی صادر گردیده که رشد نسبتا خوبی درمقایسه با سال ۹۵ داشته است.

شهرستانی اظهار داشت: برنامه امسال تولید ۲۶ میلیون تن فولاد می باشد که با توجه به وضعیت رکود که همچنان حاکم است و مصرف مقاطع طویل به ویژه میلگرد را تحت تاثیر قرار داده، تولیدکنندگان باید بر روی صادرات متمرکز شوند و توسعه صادرات هم بهبود کیفیت را می طلبد.

وی ادامه داد: به جهت افزایش تولیدی که قرار است صورت گیرد شرکت ها باید بر روی مصرف آهن اسفنجی برنامه ریزی درستی داشته باشند که البته با تصمیم وزارت صمت و پیگیری های انجمن و توافق تولیدکنندگان آهن اسفنجی، صادرات این ماده اولیه به منظور تامین نیاز داخل محدود شده است.

شهرستانی در خاتمه تصریح کرد: به نظر می رسد برای سال جاری باید صادرات ۱۲ تا ۱۳ میلیون تن فولاد را برنامه ریزی کرد از این رو به منظور جلوگیری از رقابت منفی در میان صادرکنندگان باید به دنبال بازارهای جدید بود که این مسئله حمایت های دولت را می طلبد. بدین طریق می توان انتظار افزایش صادرات را داشت.

بهادر احرامیان عضو دیگر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران هم در خصوص این جلسه گفت: در این جلسه درخصوص چالش های پیش روی فولادسازان بحث و بررسی شد. همچنین آمارهای سال قبل، تامین آهن اسفنجی و بالانس عرضه و تقاضا مورد تبادل نظر قرار گرفت.

وی افزود: احتمالا هنوز چالش بالانس عرضه و تقاضا در آهن اسفنجی در سال جاری وجود خواهد داشت که همین امر پیگیری بیشتر انجمن را می طلبد. موضوع مورد بررسی دیگر در این جلسه مشکلات ارزی، سامانه جدید مدیریت ارز و تاثیر آن بر فولادسازان و صادرات بود که انشاالله در جلسه آتی انجمن با صادرکنندگان این موضوع بیشتر بررسی خواهد شد.