advanced divider

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت : با تلاش های انجام شده برای توسعه صنعت فولاد طی دولت تدبیر و امید، اکنون ۶۲ درصد از فولاد خاورمیانه در ایران تولید می شود. رضا رحمانی در آیین افتتاح پروژه فولادسازی بردسیر افزود : بر اساس آمار انجمن جهانی فولاد در سال ۲۰۱۷، به میزان یکهزار و ۶۸۰ میلیون تن فولاد در دنیا تولید شده و امروز با تمامی تحریم ها توانستیم به اذعان جهان ۲۲ میلیون تن فولاد خام در کشور تولید کنیم که نسبت به سال قبل ۲۲ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: متوسط این رشد در دنیا حدود ۶ درصد بوده و ایران بالاترین رشد بین تولیدکنندگان داشته است. وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت : طی هشت ماه امسال ۱۶ هزار و ۶۰۰ میلیون تن فولاد خام در کشور تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۸ درصدی داشته است. وی اظهار داشت: در ۶ سال گذشته کشورهای مطرح دنیا را در میزان تولید فولاد پشت سر گذاشتیم و به مقام دهم تولید فولاد خام دنیا رسیدیم در حالی که در ابتدای دولت یازدهم رتبه ۱۵ دنیا را داشتیم. رحمانی افزود: اکنون ۱۱۰ میلیون تن در زنجیره فولاد پروژه تعریف شده و ۲۰ میلیون تن در سواحل جنوبی بندرعباس و چابهار تعریف کردیم که تا پایان سال تولیدات اضافه می شود.

وی با اشاره به چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی گفت : در سال ۵۷ تولید در زنجیره فولاد ۲.۴ میلیون تن، ابتدای دولت یازدهم ظرفیت تولید ۱۲۳ میلیون تن بوده و امروز در زنجیره فولاد به ۲۰۵ میلیون تن رسیدیم که تا پایان سال این آمار به ۲۲۰ میلیون تن خواهد رسید. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: پیشرفت زنجیره فولاد نشان می دهد توسعه بیش از سایر بخش ها در اولویت کشور قرار دارد و موجب تکمیل زنجیره فولاد و متوازن سازی شده است. وی تاکید کرد: خام فروشی و صادرات مواد خام کشور امروز بسیار کاهش یافته است و این توازن همچنان ادامه دارد.

 

رحمانی عنوان کرد: اگر صنعت ساختمان رونق گیرد و با برنامه لایحه ۹۸ برای سال آینده در حوزه مسکن بازار خوبی برای صنعت فولاد ایجاد خواهد شد. وی گفت: سرانه مصرف فولاد کشور افزایش خواهد یافت و در این جهت با برنامه ریزی ، هدایت و تشویق سرمایه گذاران برای راه اندازی زنجیره فولاد قادر به تامین نیازهای صنعت ساختمان خواهیم بود. وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در سند چشم انداز ۱۴۰۴ به میزان ۵۵ میلیون تن تولید فولاد هدف گذاری شده است و تمامی برنامه ها در این راستا است و صادرات سالانه باید ۱۵ میلیون تن باشد که قابل تحقق است. وی ادامه داد: تکمیل زنجیره فولاد هشت میلیارد یورو سرمایه گذاری نیاز دارد و این منابع از محل صندوق توسعه ملی، منابع بانکی و آورده متقاضیان تامین می شود.

رحمانی افزود: برای تامین زیربناها نیز باید با وزارتخانه های ذیربط وارد برنامه ریزی مشترک شویم که متناسب با فعالیت ها، نیازهای صنعت فولاد را پوشش دهد. وی تصریح کرد: بومی سازی تجهیزات و تکنولوژی ها در فولاد بردسیر بیش از ۶۰ درصد ساخت داخل و با فناوری روز بوده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: فعالیت این وزارتخانه در راستای تکمیل زنجیره فولاد، پتروشیمی، مس، سیمان است و در این زمینه امروز در فولاد از صفر تا ۱۰۰ قادر به تولید و فرایندها هستیم. وی بیان کرد: معدن را در اولویت فعالیت ها قرار دادیم و از فرصت های این حوزه باید در راستای توسعه کشور استفاده کنیم. رحمانی افزود: ۶۳ میلیون تن ظرفیت تولید سنگ آهن طی سال های گذشته، اکنون به ۸۵ میلیون تن رسیده است و اخیرا اکتشافات خوبی در این حوزه کردیم. وی عنوان کرد: با اکتشافات کنونی ذخایر فعلی سنگ آهن کشور به ۲ برابر افزایش می یابد با وجود اینکه در تمامی کشور عملیات اکتشاف انجام نشده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در شرایط فعلی تامین کارخانجات و تولیدکنندگان جزو اولویت نخست دولت و در تحریم ها حفظ وضع موجود تولید اولویت اصلی ما است.

وی ادامه داد: امروز در استان کرمان ۳۶ درصد واحدهای تولیدی زیر ظرفیت کار می کنند که اولین مانع تولید کنندگان نبود نقدینگی است و باید مسئولان مورد توجه قرار دهند که در این زمینه نظام بانکی قول همکاری داده است. رحمانی یادآور شد: منابع بانکی در راستای پرداخت تسهیلات رونق تولید در استان کرمان جذب نشده و باید از این اعتبار استفاده و ظرفیت خالی واحدها تکمیل شود. وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: با جذب این اعتبارات اشتغال موجود حفظ و اشتغالزایی افزایش می یابد.

وی افزود: ایران در تولید مس رتبه ۱۵، فناوری ۱۲ و آلومینیوم رتبه ۱۸ دنیا را دارد. رحمانی گفت: ۲۴ پهنه اکتشافی مس در کرمان تعریف شده، ۱۹ پهنه واگذار، ۳۰۶ پروانه اکتشاف و ظرفیت استخراج استان ۶۶ میلیون تن با بیش از ۲۳ هزار شغل مستقیم است. وی بیان کرد: فعالیت های معدنی استان کرمان ۳۰ درصد معادن کشور است و این استان ۲۰ درصد از استخراج، ۳۹ درصد ارزش افزوده و ۳۶ درصد وصول حقوق دولتی کشور از استان کرمان تامین می شود. وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: معاون اول رئیس جمهوری از یاوران واقعی تولید کشور و در همه کمیسیون ها یاور صنعتگران و معدن کاران بوده است. وی افزود: دولت در پروژه های اقتصاد مقاومتی و ویژه حوزه معدن و صنایع معدنی فرمایشات رهبر معظم انقلاب را مورد توجه قرار داده است. رحمانی گفت : در راستای تکمیل زنجیره فلزات اساسی فولاد، مس، آلومینیوم برنامه های متنوعی طراح شده و در این زمینه از جایگاه معدنی ارزشمند کشور استفاده می شود.

0 0 نظرات
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات